Translate

недеља, 23. октобар 2016.

Antička kuhinja: Jela i deserti





Tačnih i preciznih podataka nema o nekim receptima koje bi mogli da rekonstruišemo, mnoga jela današnjeg Egipta je nasleđe staro par hiljada godina sa neznatnim promenama u vidu upotrebe začina novijih datuma.
Egipćani su jeli raznovrsna jela, i siromašni i bogati su konzumirali više povrća i voća od mesa. Meso je u to vreme bilo izuzetno skupo, jer je u Egiptu bilo izuzetno malo pašnjaka sa travom za ovce, krave, koze i druge životinje čija su mesa konzumirali.
Bogati su jeli na stolovima čije su ploče bile od zlata, srebra i bronze, a siromašni su jeli na zemljanim stolovima. Iako su bogati imali stolove, većina Egipćana svejedno iz koje klase, jeli su na podu na kome je bila podloga od trske.
Naučna ispitivanja dovela su do saznanja da se neki tipovi jela iz vremena drevnog Egipta i dan danas pripremaju i konzumiraju. Kuvana kao i pečena jela na žaru koja se pripremaju u današnje vreme, pripremana su još za vreme vladavine faraona.
Izdvojiću vam recepte koje su arheolozi uspeli delimično da dešifruju sa egipatskih hijeroglifa, a od kojih se mnogi i danas upotrebljavaju u današnjem Egiptu:

Jela od povrća:


Jela od mesa:


Jela od ribe:


Deserti:


Kuhinjski saveti:

Sir

Interesantno je da su imali pravila kako se treba ponašati za stolom za vreme jela. Pre jela su obavezno prali ruke u posudama sa vodom koje su bile uvek spremne. Prvo pravilo je ukazivalo na to da se jelo jede prstima, zbog čega su obraćali veliku pažnju na čistoću ruku. Egipćani su noževe koristili samo onda, kada su morali seći meso, a prstima su se uvek koristili svi članovi porodice. Drugo pravilo je obavezivalo sve one koji su bili za stolom da sede uspravno i nikako da ne mljackaju otvorenim ustima. Treće pravilo je bilo da se gledati u hranu smatralo izuzetno nepristojnim, ako gledate u hranu koju jedete. Četvrto pravilo je glasilo "Nemojte bespotrebno trošiti hranu". Ovo je važilo za ostatke hrane koja  se nije smela bacati, već su se ostaci te hrane, davali životinjama.
Zanimljivo je bilo to što su faraoni poštovali svoje sluge i uvek kada su oni sa jelom završili, slugama su dozvoljavali da sa gozbom nastave, naravno sa onim što je od hrane i pića ostalo.
Egipćani su imali saznanja o sastavu i kvalitetu zdrave hrane i pojedinih sastojaka, mnogo ranije pre identifikacije vitamina u modernijem dobu. Oni su znali da određena jela uz korišćenje određenih sastojaka, pozitivno utiču na oporavak jetre kod pacijenata, naročito onih koji su oboleli od tada poznate bolesti pod nazivom "noćno slepilo", koja je nastajala zbog nedostatka vitamina A. Faraoni su posebno voleli ukus pečuraka pa su čak zabranili branje i pripremu pečuraka svima, koji nisu članovi faraonske porodice.


                                                                                << Vratite nazad


1 коментар: