Translate

понедељак, 31. октобар 2016.

Aliter sala cattabia Apiciana - Hleb sa piletinom Apiciana



Originalni tekst:
Aliter sala cattabia Apiciana: adicies in mortario apii semen, puleium aridum, mentam aridam, gingiber, coriandrum viridem, uvam passam enucleatam, mel, acetum, oleum et vinum. Conteres. Adicies in caccabulo panis Picentini frustra, interpones pulpas pulli, glandulas haedinas, caseum Vestinum, nucleos pineos, cucumeres, cepas aridas minute concisas.  Ius supra perfundes. Insuper nivem sub hora asparges et inferes.


Sastojci:
300g domaćeg hleba, isečen na kriške i odvojeno od kore
200g pilećeg belog mesa, isečeno na kockice
100g tvrdog kozijeg sira, isečen na kockice
1 krastavac, sitno iseckan
1 glavica crnog luka, sitno seckano
1 kašičica celera, sitno seckano
1 kašičica suve nane, sitno seckano
1 kašika đumbira
1 kašika svežeg korijandera, sitno seckan
100g suvog grožđa
1 kašika meda
1 kašika vinskog sirćeta
50 ml maslinovog ulja
50 ml belog vina

Priprema:
Potopite meso 2 sata u hladnoj vodi, izvadite ga, pa u drugoj posudi ubacite ponovo na jedan sat u pola litre vode sa pola kašike vinskog sirćeta. Zatim u tu vodu dodajte 1 kašiku soli i kuvajte 25 minuta da bude ispod tačke ključanja. Ohladite pa pileće meso isecite na kocke i propržite na vrelom ulju; posolite i pobiberite.
Za sos pomešajte sitno naseckani celer, nanu, korijander, đumbir, suvo grožđe, med, sirće i ulje. Dobro promešati da se sve sjedini. Potopite hleb u vino i 1/4 kašičice meda, pa ga dodajte u sos.
Kockice ohlađenog mesa pomešati sa sirom, fino isečenim krastavacem i seckanim lukom.
Sos poslužite na hlebu.

De re coquinaria
Marcus Gavius Apicius





Ovo je recept koji je ime dobio po piscu i kuvaru Apiciusu. Klasični kuvar antike je "De re coquinaria" ili "O umetnosti kuvanja". Autor je Markus Gavijus Apicijus, koji je živeo u doba cara Tiberija u prvom veku naše ere. Knjiga ima 10 glava i sadrži oko 500 recepata koje je Apicijus sakupio iz prošlih vekova i recepata koje je sam osmislio. Apicius je tokom svog života ( 42 g.p.n.e. - 37 g.n.e. ) postao legenda. on je uradio nešto što je jedinstveno u ono vreme; on je bio jedan od osnivača gastronomije.
Plinije opisuje Apicijusa kao "najvećeg trošadžiju koga je svet ikada video". Izgleda da je bio u pravu, jer je Apicijeva umetnost kuvanja prepuna neobičnih recepata od punjenog papagaja do flaminga sa biberom ali i takvih koje mi i u današnje vreme rado jedemo.





Kako je Apicijev život bio ekstravagantaan, tako je i njegova smrt do danas predmet svakojakih rasprava. Kada je potrošio 100 miliona sestercija iz državne kase za pripremanje svojih recepata za cara, kada je potrošio sve poreske pare i lično se zadužio, napravio je bilans i izračunao je da će mu ostati "samo" 10 miliona sestercija za život, što je za njega bilo nezamislivo (1 sesterc = 1 evro). Iz straha da neće imati šta da jede i da će umreti od gladi, uzeo je otrov i u strašnim mukama umro.


Pročitajte više >>                                                                << Vratite nazad



Нема коментара:

Постави коментар