Translate

недеља, 15. август 2021.

Antička kuhinja: Mamoul - Kolač od oraha i smokvi

 



Mamoul su mala peciva punjena voćem ili orašastim plodovima koji su bili popularni u starom Egiptu. Obično se pune smokvama, urmama, pistacijama, orasima ili bademima. U slobodnom prevodu reč Mamoul znači pun nade.

Ova vrsta slatkiša se pravila na sledeći način:

Sastojci:

Pecivo:
500 g običnog brašna
250 g samneha - juneće masti ili maslaca
2 kašičice ma ez zahr - vode narandžinog cveta
200 ml kipuće vode

Punjenje:
200 g grubo iseckanih oraha
150 g grubo iseckane smokve
2 kašičice ma ez zahr - vode cveta narandže
1 kašičica cimetovog praha
2 kašičice meda

Priprema:
Napraviti testo od brašna, vode narandžinog cveta, samneha i kipuće vode. Testo dobro umesiti. Testo čvrsto prekriti odnosno umotati u tkaninu i ostaviti preko noći. Drugog dana testo premesimo i formiramo male kuglice. Izdubite njihove centre.
Omekšajte smokve toplom vodom ako se osuše. Pomešajte orahe i smokve da biste dobili prilično finu pastu. Dodajte vodu narandžinog cveta, cimet i med i dobro promešajte.
Ispunite šupljinu sa mešavinom. Pritisnite testo preko punjenja i formirajte loptice koje treba blago pritisnuti da dobiju oblik debljeg diska. Pecivo stavite na podmazanu posudu za pečenje i pecite 20-25 minuta na umerenoj temperaturi oko 180 stepeni.




U običnim porodicama kuvanje je bilo posao domaćice, ali veća i bogatija domaćinstva zapošljavala su poslugu za rad u kuhinji, kao i kuvara, najčešće muškarca, koji je pripremao hranu. Egipćani su kuvali nad otvorenom vatrom, ali su imali i peći, pa su hranu kuvali, pekli ili pržili. Za pripremanje hrane koristili su činije, ćupove i lonce. Posuđe je uglavnom bilo izrađeno od gline, dok su samo najbogatiji koristili ono izradeno od bronze i srebra. Poznavali su i druge kuhinjske alatke koje i danas koristimo u kuhinji kao što su tučak, avan i sito.
Bogati su jeli na stolovima čije su ploče bile od zlata, srebra i bronze, a siromašni su jeli na zemljanim stolovima. Iako su bogati imali stolove, većina Egipćana svejedno iz koje klase, jeli su na podu na kome je bila podloga od trske.


Pročitajte više >>                                                << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар