Translate

четвртак, 27. октобар 2016.

Antička jevrejska kuhinja




Jevreji su se prvi put pojavili na prostoru današnje Srbije u vreme Rimskog carstva sredinom I-og veka. Posle pobune (130-135 g.n.e.), koju predvodio Bar-Kohba, rimski car Hadrijan opustošio je zemlju, podigao Jupiterov hram umesto Jahveovog hrama i zabranio pristup u Jerusalim Jevrejima, koji su onda raseljeni po svim rimskim provincijama. Jevrejske zajednice u Srbiji znatno su se uvećale u 15. i 16. veku kada su tu stigle izbeglice koje su bežale od inkvizicije u Španiji i Portugalu. Dva najveća talasa dovela su Sefarde - Jevreje koje je u srednjem veku iz Španije i Portugala prognala inkvizicija - i Aškenze, Jevreje poreklom iz severne i severoistočne Evrope koji su spas od krvavih pogroma potražili na tlu Srbije. Otomanski sultan Bajazit II je primio jevrejske izbeglice u svoje carstvo. Jevreji su najčešće bili trgovci, naročito značajni za trgovinu soli. Srbi i Jevreji su uglavnom bili u dobrim odnosima sarađujući međusobno, a jevrejski trgovci su održavali trgovačke rute u carstvu. 1804 g. Srbi su krenuli u borbu za nezavisnost od Turaka, mnogi Jevreji su snabdevali Srbe oružjem, a osmanski Turci su im se brutalno svetili. Borba za nezavisnost trajala je do 1830. kada je Srbija stekla nezavisnost.





Jevrejska zajednica u Srbiji bila je gotovo sasvim uništena u holokaustu tokom Drugog svetskog rata.
Jevrejska kuhinja, kako sefardska tako i aškenska, zasniva se na starozavetnim propisima i čitavom nizu veoma strogih, kanonizovanih zabrana. Za Jevreje izuzeto bitno da jela koja jedu budu Košer, odnosno čista na tradicionalno religijski način, te da postoji veliki broj pravila i odredbi usko vezanih za verske obrede koji se primenjuju prilikom spremanja Košer jela.  Košer je reč koja se tradicionalno upotrebljava da opiše sve te zabrane. Postoje tri vrste košer hrane - neutralna, mesna i mlečna. Neutralna uključuje povrće, voće,žitarice i neke vrste ribe. Mlečna uključuje sve proizvode od mleka ili one koji sadrže makar i tragove mleka, a mesna meso određenih životinja i ptica ubijenih i očišćenih na određeni način, dozvoljeno je mešanje neutralne hrane i sa mesnom i sa mlečnom, a apsolutno zabranjeno mešanje mesnih i mlečnih proizvoda i da čitav niz dodatnih zabrana važi za hranu koja se sprema za Pesah - praznik kojim se slavi izbavljenje iz egipatskog ropstva. Jela za pesah uključuju beskvasni hleb - macot - i maces-brašno.






Na narednim stranicama ću vam predstaviti deo raznovrsne i bogate jevrejske kuhinje sa teritorije Srbije, koja je ostavila neizbrisivi trag u razvoju kulinarstva, a do kojih sam došao preko pisanih i elektronsklih medija:

Burvetu - Pogača
Hala - Hleb
Hala - Praznični hleb
Bevgel - Pecivo
Burikitas - Pecivo
Guevus inhaminadus - Konzerviranje jaja
Namaz od maslina
Sir
Sungatu - Pita od praziluka
Pastel - Pita od mesa
Sungatu - Pita od praziluka i mesa
Albondegas - Pileća supa
Kreplah - Supa sa punjenim testom
Hamin - Jagnjeći kotleti
Karni kon sivojikas - Meso sa malim crvenim lukom
Karni kun almešas - Meso sa suvim šljivama
Helzel - Punjeni guščiji vrat
Haroset - Kolač



                                                                                           << Vratite nazad




2 коментара:

  1. Da li negde u Bgdu postoji restoran sa izraelskom hranom?

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Ne znam zaista ali pokušajte na internetu da pronađete ako postoji bilo kakava ponuda izraelske hrane u Beogradu ili okolini.

      Избриши