Translate

субота, 29. октобар 2016.

Antička kuhinja: Šira ili mošt






Recept za pravljenje šire i njene upotrebe u ishrani dat je još u III veku p.n.e. i prilično je jednostavan.

Za pravljenje šire za kućne potrebe dovoljno je 1 kg domaćeg belog grožđa.
Operite grožđe pa ga u posudi rukama izgnječite. Peteljke odvojite i bacite.
Posudu prekrijte krpom i ostavite dan-dva na sobnoj temperaturi da fermentira. Nekoliko puta na dan promešajte da se na površini ne napravi plesan, počeće blago da se peni.
Nakon dan-dva grožđe procediti kroz gazu i dobit ćete širu ili mošt, oko 400 ml tečnosti, finog i lepog ukusa i mirisa.





Šira je tečni proizvod muljanja i ceđenja grožđa, to je sladak, neprevreli sok. Služi kao sirovina za dobijanje belog vina, koncentrisane šire, grožđanog meda i grožđanog soka, koji je, za razliku od šire, finalni proizvod. Šira dobijena od zdravog i kvalitetnog grožđa u svom sastavu sadrži vodu, šećere, kiseline, azotne materije, tanin, bojene, pektinske i mineralne materije. Procenat vode u širi zavisi od sorte i stepena zrelosti grožđa, a znatan uticaj ima i klima. Najviše vode ima u grožđu koje je ubrano zrelo. Veća količina padavina tokom vegetacije uslovljava i veći sadržaj vode u širi. Šećer je najvažniji sastojak, jer od sadržaja šećera u širi zavisi kvalitet vina. Vrednost šire ceni se isključivo po procentu šećera koji je zastupljen u njoj. Prosečni sadržaj šećera je oko 20%. Na sadržaj šećera u širi utiču razni faktori, od kojih su najbitniji vremenski uslovi i sortna karakteristika. Šira je ćelijski sok, uglavnom iz ćelija sočnog dela bobice (pulpe). Meso bobica sadrži 99,5% soka, a ostatak čine sprovodni sudovi i čvrsti ostaci ćelija. Prema tome, sastav šire može se identifikovati sa sastavom pulpe. Poseban značaj za tehnologiju vina ima određivanje sastojaka šire. Kiseline u širi su takođe veoma bitne i u direktnoj su korelaciji sa šećerima. Kiselost kod naših šira kreće se između 3 g/l  i 12 g/l izražena u vinskoj kiselini, a u zavisnosti od stepena zrelosti grožđa kao i od područja i klimatskih uslova. Rastvorljive azotne materije (amonijumove soli), dobra su podloga za vinski kvasac i aninske materije (tanin) nalaze se u sastavu šire, a potiču od semenki i šepurine. Ako je njegova količina u širi povećana, tanin ometa rad vinskog kvasca pri alkoholnom vrenju. Pektinske materije šire potiču iz ćelijskih opni. Pektin sprečava taloženje mutnoće i bistrenje šire.
Šira može da pomogne osobama sa srčanim bolestima, jer snižava krvni pritisak. Ovo su otkrili španski naučnici zaključivši da crno vino koje sadrži alkohol nema isti efekat na zdravlje. Ovo istraživanje je po prvi put dokazalo da je za dobre efekte na zdravlje odgovoran antioksidans polifenol iz vina, a ne sam alkohol. Oni su utvrdili da muškarci koji su izloženi većem riziku od srčanih bolesti, nakon što svaki dan tokom mesec dana piju bezalkoholno crno vino, imaju niži pritisak.



Pročitajte više >>                                                                << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар