Translate

субота, 5. фебруар 2022.

Antička kuhinja: Mešani začin

 



Začini su poznati gotovo od samog početaka istorije. Bio je to jedan od najcenjenijih i najskupljih trgovačkih predmeta u antičkom svetu. Egipat je imao važnu ulogu u istoriji začina. Arapi i Feničani su postepeno razvijali trgovinu ne samo da bi zadovoljili svoje potrebe i potrebe Egipta, već i potrebe drugih zemalja, koje su dugi niz vekova služile kao važan doprinos egipatskoj ekonomiji. Začini su se  koristili u medicinske, religijske, kozmetičke i kulinarske svrhe za davanje različitih ukusa i raznolikosti jednostavnim jelima.
Ovo je bio univerzalni začin koji je koristio srednji i bogatiji sloj društva u Egiptu, koristio se kao dodatak za pečeno meso, kao sastojak humusu ili uz parče hleba. Ovaj začin je u izvornoj recepturi preživeo do današnjih dana i u Egiptu je poznat pod imenom Dukkah.

Sastojci:
1 šolja sitno seckanih lešnika
1 šolja sitno seckanih badema
1 kašika semenki korijandera
1 kašika semenki kumina
1 kašika cimeta
1/2 šolje semenki susama
1/2 kašike morske soli

Priprema:
Lešnike i bademe rasporedite u jednom sloju na zasebne tepsije za pečenje i pržite ih oko 10 minuta. Ostavite ih da se potpuno ohlade. Zatim pomešajte semenke korijandera, kumina i susama u tiganju, tiganj stavite na jaku vatru i pecite ih oko 3 minuta, neprestano mešajući. Skinite sa vatre, prebacite na tanjir i ostavite da se potpuno ohlade. Nakon toga sve sastojke sjediniti i prebaciti u drugu posudu i dodati so i cimet. Sve sastojke grubo mešati dok ne budu približno veličini hlebnih mrvica.




U običnim porodicama kuvanje je bilo posao domaćice, ali veća i bogatija domaćinstva zapošljavala su poslugu za rad u kuhinji, kao i kuvara, najčešće muškarca, koji je pripremao hranu. Egipćani su kuvali nad otvorenom vatrom, ali su imali i peći, pa su hranu kuvali, pekli ili pržili. Za pripremanje hrane koristili su činije, ćupove i lonce. Posuđe je uglavnom bilo izrađeno od gline, dok su samo najbogatiji koristili ono izradeno od bronze i srebra. Poznavali su i druge kuhinjske alatke koje i danas koristimo u kuhinji - tučak, avan, sito.
Interesantno je da su imali pravila kako se treba ponašati za stolom za vreme jela. Pre jela su obavezno prali ruke u posudama sa vodom koje su bile uvek spremne. Prvo pravilo je ukazivalo na to da se jelo jede prstima, zbog čega su obraćali veliku pažnju na čistoću ruku. Egipćani su noževe koristili samo onda, kada su morali seći meso, a prstima su se uvek koristili svi članovi porodice. Drugo pravilo je obavezivalo sve one koji su bili za stolom da sede uspravno i nikako da ne mljackaju otvorenim ustima. Treće pravilo je bilo da se gledati u hranu smatralo izuzetno nepristojnim, ako gledate u hranu koju jedete. Četvrto pravilo je glasilo "Nemojte bespotrebno trošiti hranu". Ovo je važilo za ostatke hrane koja  se nije smela bacati, već su se ostaci te hrane, davali životinjama.
Zanimljivo je bilo to što su faraoni poštovali svoje sluge i uvek kada su oni sa jelom završili, slugama su dozvoljavali da sa gozbom nastave, naravno sa onim što je od hrane i pića ostalo.
Egipćani su imali saznanja o sastavu i kvalitetu zdrave hrane i pojedinih sastojaka, mnogo ranije pre identifikacije vitamina u modernijem dobu. Oni su znali da određena jela uz korišćenje određenih sastojaka, pozitivno utiču na oporavak jetre kod pacijenata, naročito onih koji su oboleli od tada poznate bolesti pod nazivom "noćno slepilo", koja je nastajala zbog nedostatka vitamina A. Faraoni su posebno voleli ukus pečuraka pa su čak zabranili branje i pripremu pečuraka svima, koji nisu članovi faraonske porodice.


                                                                                << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар