Translate

понедељак, 31. октобар 2016.

Antička kuhinja: Cucurbitas more Alexandrino - Aleksandrina tikvica



Originalni tekst:
Cucurbitas more Alexandrino: elixatas cucurbitas exprimis, sale asparges, in patinam compones. Teres piper, cuminum, coriandri semen, mentam viridem, laseris radicem, suffundes acetum, adicies cariotam, nucleum, teres melle, acetum, liquamine, defrito et oleum temperabis, et cucurbitas perfundes. Cum ferbuerint, piper asparges et inferes.

Prevod:
Izbacite vodu iz kuvane bundeve, stavite u posudu za pečenje, pospite solju, mlevenim biberom, kuminom, semenom korijandera, zelenom nanom i malim korenom silphiuma; začinite sirćetom. Sada dodajte urme, bademe, med, sirće, liquamen, defritum i ulje, sipajte ga preko bundeve. Kada provri pospite biberom i poslužite.

Sastojci:
1 kg tikvice
1 kašičica bibera u zrnu
1 kašičica kumina
1 kašičica seme korijandera
3 - 4 izrezana lista nane
1 kašičica silphiuma
3 kašike vinskog sirćeta
50g urmi, sitno iseckane
50g badema blanširani, sitno iseckani
2 kašike meda
60 ml liquamena
4 kašike defrituma
20 ml maslinovog ulja
1 kašičica mlevenog crnog bibera
morska so

Priprema:
Iseći tikvicu u komade i izgnječiti. Stavite da se kuva. Već pripremljeno kuvanu tikvicu stavite u krpu i istisnite višak tečnosti. U drugoj posudi stavite biber, kumin, seme korijandera, silphium i nanu i sameljite ih dobro da dobijete neku vrstu paste. Kada je pasta gotova dodajte u to kuvanu tikvicu, sitno seckane urme, bademe, med, liquamen, defritum. Dobro izmešati i na kraju dodati maslinovo ulje.
Dobijenu smesu staviti nazad da se kuva sa tikvicama, kuvajte lagano nekoliko minuta da se ukusi iskombinuju i sjedine. Poslužite odmah posuto solju i crnim biberom. Služi se kao predjelo.

De re coquinaria
Marcus Gavius Apicius







Tikvica je jednogodišnja biljka puzavica iz familije bundeva (Cucurbitaceae), čiji se plod koristi u ljudskoj ishrani. Tikvica je uzgojeni kultivar tikve (bundeve).
Postoje razne teorije o poreklu tikvice, neki tvrde da je njena prapostojbina Azija (konkretno, Indija), dok drugi tvrde da potiče iz Amerike, tj. Meksika, i da su je doneli španski konkvistadori u Evropu. S druge strane, ova teorija ne deluje verovatno, jer se tikvica spominje u egipatskim zapisima, a takođe postoje i dokazi da su je poznavali i Rimljani.
Ovo povrće sadrži veoma malu količinu kalorija (17 kalorija na 100 grama) i kao takvo se preporučuje u dijetama za mršavljenje. Osim toga, prirodni je diuretik, pa se u narodnoj medicini koristi za izbacivanje suvišne tečnosti iz organizma, a veruje se i da snižavaju holesterol i pročišćavaju krv, a takođe poboljšavaju i koncentracij. Takođe sadrži znatne količine vitamina C.





Kumin (lat.Cuminum cyminum) je biljka skrivenosemenica, poreklom sa Levanta i južne Azije. Njegovo seme se koristi u kuvanju u formi semenki i praha. Ima i lekovita svojstva. Dosta liči na kim, ali je seme krupnije i drugačije arome.
Ovaj začin možete da pronađete u različitim kuhinjama, zapisi kažu da su ga koristili i drevni Egipćani i stari Rimljani. U zemljama Orijenta koristi se više od 2000 godina kao ljutkasti začin i u medicini. Ukusom podseća na sezam i kim. Mnogi narodi bliskog i srednjeg istoka smatraju crni kim svetom ili čudotvornom biljkom. Ovome se nije čuditi pošto se biljka spominje i u Bibliji. Crni kumin je pronađen u grobnici Tutankamona, što znači da se još u drevnom Egiptu koristio za razne medicinske tretmane. Pedanije Dioskorides, jedan od prvih lekara stare Grčke koji je napisao prvu knjigu o lekovitom bilju, zapisao je da crni kumin leči glavobolje, probleme sa disajnim putevima, zubobolju i parazite u crevima. Postoji verovanje da je i prorok Muhamed kazao da je crni kim lek za sve bolesti osim smrti.





A sama biljka se koristi i u medicinske svrhe, jer je jako dobra za probavu i u borbi protiv prehlade. Na srednjem i bliskom istoku crni kim se smatra za vrlo snažno antikancerogeno sredstvo. Ovaj vrlo lekoviti začin prava je blagodet za organizam jer ne samo da podstiče jačanje imunog sistema, već vam može pomoći i kod gubitka kilograma, i to veoma efikasno. Crni kumin ima visoko nutritivne vrednosti, sadrži monosaharin, kao i polisaharide koji nisu sačinjeni od skroba i veoma su dobar izvor dijetalnih vlakana. Bogat je masnim kiselinama i to onim nezasićenim poput linolne i linoleinska kiseline, poznatijih kao omega 6 i omega 3 masne kiseline. Upravo zbog njih, ova biljka veoma povoljno utiče i održava zdravlje moždanih ćelija i pospešuje cirkulaciju krvi u mozgu. Sadrži arginin koji je veoma važan za trudnice i potpomaže razvoj bebe, a pored toga bogat je karotenom koji se u jetri pretvara u vitamin A, zatim kalcijumom, gvožđem, natrijumom i kalijumom. Vekovima se preporučuje dojiljama za bolju produkciju mleka. Ublažava simptome bolesti probavnog trakta i ojačava imunitet, dok se ulje crnog kumina koristi za mnoge kožne bolesti kao što su ekcemi i čirevi, a koristi se i za lečenje gripa i prehlade.


Pročitajte više >>                                                                << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар