Translate

недеља, 18. јун 2017.

Antička kuhinja: Patina zomoteganon - Riblji fileti sa prazilukom i korijanderom



Originalni tekst:
Patina zomoteganon: crudos quoslibet pisces in patina compones. Adicies oleum, liquamen, vinum coctum, fasciculum porri, coriandri. Dum coquitur, teres piper, ligusticum, origani fasciculum, de suo sibi fricabis, suffundes ius de suo sibi, ova cruda dissolves, temperas. Exinanies in patinam, facies ut obligetur. Cum tenuerit, piper aspergis et inferes.

Prevod:
Sredite neku odabranu ribu, nekuvanu u posudi. Dodajte ulje, liquamen, vino, buket praziluka i korijander. Dok kuva, sameljite biber, buket selena i origana, dodajte sok od kuvane ribe, dodajte u sirovim jajima, mešajte. Ispraznite u posudu, dozvolite da se veže. Kada je servirano, začinite biberom i poslužite.

Sastojci:
fileti od jedne ribe, bilo koje vrste
700 ml riblje čorbe
300 ml belog vina
1 kašika liquamena
2 kašike maslinovog ulja
2 sirova žumanca
1 praziluk isečen na kriške
1 kašičica semena korijandera
1 kašičica semena selena ili semena celera
1 kašičica iseckanog svežeg origana
veliki prstohvat crnog bibera u zrnu
crni biber za dekoraciju

Priprema:
U lonac sa ribljom čorbom dodati riblje filete, vino, maslinovo ulje, liquamen i praziluk. Pustite da provri, poklopiti, smanjiti temperaturu i kuvati na laganoj vatri još 10 minuta.
U međuvremenu fino sameljite korijander, biber, origano i seme selena da bi ste dobili pastu. Dodajte ove začine u paprikaš i kuvajte još pet minuta .
Umutite žumanca i dodajte postepeno uz mešanje da se paprikaš zgusne. Kuvati još dodatnih 10 minuta, a zatim poslužiti poprskano mlevenim crnim biberom na vrhu.

De re coquinaria
Marcus Gavius Apicius






Korijander (lat. Coriandrum sativum), od grčkog coris - buba i amon - anis, je jednogodišnja biljka iz porodice apiaceae. Raste do 50 cm u visini, raste u južnoj Evropi, severnoj Africi, i jugozapadnoj Aziji. Drugi nazivi: kineski peršun, živica, kišnec, korion, paprić, paprica, čimavica, cilantro. Korijander pripada porodici štitarki, može narasti do pola metra visine, a njegovi maleni cvetovi su bele ili svetloružičaste boje. Beru se samo potpuno zreli plodovi jer nezreli plodovi imaju neugodan miris. Osušeni žućkastosmeđi plodovi, kao i sveža biljka, koriste se kao začin. Korijander koji se uzgaja u srednjoj Evropi i Rusiji ima manje plodove i sadrži veći procenat eteričnog ulja od njegove orijentalne verzije kod koje se koriste i plod i sveža biljka.
Potiče iz istočnog Sredozemlja. Njegova se lekovita svojstva i ugodan ukus cene se već više od 3.000 godina, a prvi put se spominje u Starom zavetu. Semenke korijandera mogu se naći u grobnim mestima faraona, a "otac medicine" Hipokrat koristio ga je u lečenju. Rimljani su na ratne pohode nosili korijander kako bi začinili hleb. Korijander je jedan od prvih začina koji je stigao u Ameriku, a već u 17. veku uzgajao se u Masačusetsu.





U evropskoj kuhinji se upotrebljava seme, dok u južnoameričkoj i azijskoj listovi koji se pripremaju kao zelje. Sveži listovi imaju snažnu aromu mošusa i limuna. Jako gorkog ukusa su i koriste se za garniranje jela i kao dodatak umacima, salatama i siru. Sveže mleveni plodovi dodatak su pecivu, jelima od kupusa, mahunastom povrću i tikvi. Zreli osušeni plodovi daju aromatični ukus i upotrebljavaju se u pripremi mnogih jela, posebno pečenih, a jedan je od sastojaka kari praška i začina za medenjake. Upotrebljava se i za dopunjavanje piva, likera, kompota, marinada i kolača. Eterično ulje korijandera upotrebljava se u proizvodnji parfema. Ima i lekovita svojstva poboljšava apetit, probavu i ublažava grčeve i želudačne tegobe.
Semenke korijandera imaju blago ljut, sladak, orašast i snažan ukus koji podseća na koru od narandže i cimet. Biljka korijandera veoma je popularna u Aziji, Africi i Latinskoj Americi, dok je Evropljani ili obožavaju ili mrze. Lišće korijandera ima potpuno drugačiji ukus od semenki - svež, ljut, s blagom notom limuna. Svako ko ga ne voli tvrdi da miriše na sapun, odnosno na insekte po kojima je i dobio ime. Ako se semenke korijandera pre upotrebe proprže na tiganju bez dodatka masnoće, pojačaće im se aroma.


Pročitajte više >>                                                                     << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар