Translate

недеља, 18. јун 2017.

Antička kuhinja: Patellam Lucretianam - Lucretiusova čorba od haringe i mladog luka



Originalni tekst:
Patellam Lucretianam: cepas pallachanas purgas, viridia earum proicies, in patinam concides. Liquaminis modicum, oleum et aquam. Dum coquitur, salsum crudum in medium ponis. At ubi cum salso prope cocta fuerit, melle cochleare asparges, aceti et defriti pusillum. Gustas. Si fatuum fuerit, liquamen adicies, si salsum, mellis modicum, et coronam bubulam asparges, et bulliat.

Sastojci:
3-5 fileta dimljene haringe
500 g mladog luka sa percima, sitno seckano
1 kašika liquamena
1/2 kašike defrituma
3 kašike maslinovog ulja
1 l vode
2 kašike meda
2 kašike vinskog sirćeta
1 kašičica čubra

Priprema:
Stavite u posudu mladi luk, liquamen, čubar, maslinovo ulje i vodu dobro promešajte, stavite da se kuva. Posle ključanja, dodajte dimljene haringe, sečene na filete. Smanjite temperaturu i pustite da se lagano kuva. Ne mešati, već samo protresti s vremena na vreme. U drugoj posudi pomešajte med i sirće i prelijte na kuvani mladi luk i haringe i zakuvajte. Ako je previše slatko dodajte još liquamena ili defrituma ako je previše slano. Poslužite mlako.
Omiljeno jelo rimskog filozofa, pesnika i pisca Lukrecija po kome je ovo jelo i dobilo ime.

De re coquinaria
Marcus Gavius Apiciusa





Tit Lukrecije Kar (Titus Lucretius Carus, 94. p.n.e. - 49. p.n.e.) je bio rimski pesnik i filozof. Napisao je filozofski spev O prirodi (lat. De rerum natura). U njemu je u heksametrima dao prikaz Epikurove filozofije. Cilj mu je bio da materijalističkim tumačenjem prirodnih pojava oslobodi čoveka straha od smrti i okova religijskoga mišljenja. Njegovo delo predstavlja vrhunsko ostvarenje didaktičke epike. U delu se u 6 knjiga raspravlja ο učenjima materijalizma i kako da se ljudi oslobode straha od bogova i smrti. Epikur se slavi kao spasitelj. Među fizičkim teorijama nalaze se šarene slike iz mnogih oblasti ljudskog života i oduševljeni opisi velikih dela i dostignuća ljudskog uma. Imao je izvanrednu ulogu u približavanju grčkih filozofskih ideja Rimljanima i u izgradnji latinskog filozofskog vokabulara. Delo je značajno i zbog velikog uticaja koje je izvršilo na Vergilija i kasnije rimske pesnike. O Lukrecijevom životu znamo veoma malo. Jedini istorijski izvor – koji se danas smatra uglavnom nepouzdanim – jeste Hijeronim (kraj 4. i početak 5. veka n. e.), koji pominje Lukrecija u svojoj Eusebijskoj hronici. Prema Hijeronimu, Lukrecije je rođen 94. godine st. e., a umro je u 43. godini života. Hijeronim tvrdi da je Lukrecije poludeo nakon što je popio neki ljubavni napitak, da je svoj ep pisao u povremenim trenucima lucidnosti, da je zatim počinio samoubistvo, a da je njegovo delo završio i ispravio Ciceron. Ove su tvrdnje danas u potpunosti odbačene.





Haringe (Clupeidae) su grupa mekoperki, riba sa koštanim skletom (košljoribe koje žive uglavnom u morima i malog su ili srednjeg rasta. Telo im je pokriveno okruglastim krljuštima koje lako spadaju. Trbušna strana tela je srebrnaste boje i duž nje se pruža niz krljušti koje imaju oštar greben. Na toj strani tela se dodiruju levi i desni škržni poklopac. Imaju samo jedno leđno peraje koje stoji nasuprot trbušnom, a repno peraje je duboko usečeno. Žive u jatima koja mogu imati velike razmere na otvorenom moru i hrane se crvima, mekušcima i ikrom. Haringa se sveže ulovljena čisti od iznutrica, odvaja joj se glava, slaže se u bačve i soli. Pojedini severnoevropski narodi je jedu takvu, a naročito je ukusna na roštilju. Ova riba je najveći izvor omega-3 masnih kiselina, a 100g sveže haringe ima 158 kcal. Osim za jelo veoma je korisna jer se od nje pravi riblje brašno i ulje. Haringa ima vrlo ukusno belo meso. 100g svežeg mesa sadrži 16,8g proteina i 18,5g masti. Dimljena haringa bez kosti ima 209 kalorija, a sadrži 23g proteina i 13g masti. Sadrži: minerale (1 mg gvožđa, 39 mg kalcijuma), vitamine B6 (direktno utiče na sintezu serotonina), 11 mg vitamina B12 i vitamina D.


Pročitajte više >>                                                                 << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар