Translate

четвртак, 19. јануар 2017.

Antička kuhinja: Patinam Apicianam sic facies - Apicijanovo jelo od telećeg vimena



Originalni tekst:
Patinam Apicianam sic facies: frustra suminis cocti, pulpas piscium, pulpas pulli, ficedulas vel pectora turdorum cocta et quaecumque optima fuerint. Haec omnia concides diligenter praeter ficedulas. Ova vero cruda cum oleo dissolvis. Teres piper, ligusticum, suffundes liquamen, vinum, passum, et in caccabum mittis ut calefiat, et amulo obligas. Antea tamen pulpas concisas universas illuc mittes, et sic bulliat. At ubi coctum fuerit, levabis cum iure suo et in patellam alternis de trulla refundes cum piperis grana integra et nucleis pineis, ita ut per singula coria substernas diploidem, in laganum similiter. Quotquot lagana posueris, tot trullas impensae, desuper adicies. Unum vero laganum fistula percuties et super impones. Piper asparges, ante tamen illas pulpas ovis confractis obligabis et sic in caccabum mittes cum impensam. Patellam aeneam qualem debes habere infra ostenditur.

Sastojci:
1 teleće vime, sitno seckano
par fileta ribe, bilo koje vrste, sitno seckano
par drozdova, sitno seckano meso
pileće belo meso, sitno seckano
5 sirova jaja
100 ml maslinovog ulja
1 kašičica pšeničnog skroba
1 kašičica mlevenog bibera
1 kašika bibera u zrnu
1 kašičica selena, sitno seckano
200 ml liquamena
200 ml belog vina
200 ml passuma
1 kašika pinjola

Priprema:
Pomešati 3 sirova jaja i maslinovo ulje, u to dodati mleveni biber, selen, liquamen, vino i passum, stavite da se kuva, vežite sa skrobom. Dodati komade mesa i pustite da proključa. Meso i ostale sastojke izvadite i pomešajte sa biberom u zrnu i pinjolima.
U tepsiji staviti pečeno tanko testo pa preko njega ređati meso i ostale sastojke pa poklopiti opet testom i tako sve dok ima materijala za filovanje, zadnji red mora biti poklopljen testom. Posuti biberom odozgo pa staviti da se ohladi.
Generalno, priprema je slična lazanjama.

De re coquinaria
Marcus Gavius Apicius





Ovo je recept koji je ime dobio po piscu i kuvaru Apiciusu. Klasični kuvar antike je "De re coquinaria" ili "O umetnosti kuvanja". Autor je Markus Gavijus Apicijus, koji je živeo u doba cara Tiberija u prvom veku naše ere. Knjiga ima 10 glava i sadrži oko 500 recepata koje je Apicijus sakupio iz prošlih vekova i recepata koje je sam osmislio. Apicius je tokom svog života ( 42 g.p.n.e. - 37 g.n.e. ) postao legenda. on je uradio nešto što je jedinstveno u ono vreme; on je bio jedan od osnivača gastronomije.
Plinije opisuje Apicijusa kao "najvećeg trošadžiju koga je svet ikada video". Izgleda da je bio u pravu, jer je Apicijeva umetnost kuvanja prepuna neobičnih recepata od punjenog papagaja do flaminga sa biberom ali i takvih koje mi i u današnje vreme rado jedemo.
Kako je Apicijev život bio ekstravagantaan, tako je i njegova smrt do danas predmet svakojakih rasprava. Kada je potrošio 100 miliona sestercija iz državne kase za pripremanje svojih recepata za cara, kada je potrošio sve poreske pare i lično se zadužio, napravio je bilans i izračunao je da će mu ostati "samo" 10 miliona sestercija za život, što je za njega bilo nezamislivo (1 sesterc = 1 evro). Iz straha da neće imati šta da jede i da će umreti od gladi, uzeo je otrov i u strašnim mukama umro.


Pročitajte više >>                                                                 << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар