Translate

четвртак, 5. новембар 2020.

Antička kuhinja: Erin - Kedrovo ulje





Kedrovo ulje je jestivo biljno ulje koje se dobija hladnim presovanjem kedrovih oraščića. Ova biljka je bila veoma cenjena u Mesopotamiji zbog njenih svojstva, budući da štiti i pomaže lečenju organizma od mnogih bolesti. Ulje se najviše koristilo za jačanje potencije i u lečenju steriliteta, zatim za jačanje imuniteta kao i kod probavnih problema. Popularnost kedrovog drveta u Mesopotamiji bila je velika tako da se u "Epu o Gilgamešu" pominje čudovište koje čuva kedrovu šumu od napada i nasrtaja duhova i ljudi.

Kedar u sumerskoj mitologiji označava lepotu, stabilnost, besmrtnost, zdravlje, snagu, razvoj, božanski ponos i veličinu. Sumeri su verovali su da je bog Ea stvorio kedar kao simbol veličine i besmrtnosti i koji ima religiozne, isceliteljske i građevinske moći, čak je bio smatran za dragocenost i bio je skuplji od zlata. 
Sumerski bog Ea je bio simbol čiste vode bio je i pokrovitelj kedra. Ea je bio izvor nedostižne i skrivene umetnosti i tajnih znanja koje je mogao da podari čoveku. Bio je i bog inteligencije i kreacije u Sumerskoj mitologiji. Takođe se spominje i kao bog mudrosti i magije. Ea je bio i gospodar podzemnog sveta - Apzu. U Sumerskoj mitologiji podzemni svet je predstavljen kao okean pod zemljom. Njegovi simboli su guska i riba. Njegova planeta bila je Merkur. Ea je bog koji ne vara, ne laže i ne šali se. Svoju magiju i moć koristi isključivo samo za dobrobit čoveka ili boga koji traži pomoć. Na predlog ovog boga stvoreno je čovečanstvo sa svrhom da služi bogovima.

Proces hladnog ceđenja:
Hladno presovano kedrovo ulje dobija se mehaničkim ceđenjem, valjcima, sirovih oraščića kedrovog drveta. Ova metoda omogućava proizvodnju visokokvalitetnog ulja sa širokom primenom u ishrani i zdravstvu u Mesopotamiji. Bogat je izvor vitamina A,D,E, F i B grupe (B1,B2,B3), a od minerala kalcijumom, fosforom, manganom, bakrom, silicijumom, jodom, cinkom i vanadijumom.




Kedar (lat. Cedrus) je rod četinara iz porodice borova (Pinaceae). Obuhvata 4 vrste, rasprostranjene u visokoplaninskim oblastima Mediterana i zapadnih padina Himalaja. Rod kedar je srodan rodu jela (Abies), što se može uočiti u građi šišarki.
Hladno ceđeno kedrovo ulje ima poseban i jedinstveni prirodni sastav, koristan za lečenje mnogih bolesti, koji nema štetnih nuspojava. Po hranljivim i lekovitim svojstvima kedrovo ulje nadmašuje sva poznata ulja. U sebi sadrži 19 aminokiselina što ukazuje na visoku biološku vrednost ulja: triptofan, leucin, izoleucin, valin, lizin, metionin, histidin, prolin, serin, glicin, alanin, fenilalanin, asparaginska, glutaminska kiselina, cistin, cistein, tirozin. Kedrovo ulje ima 3 puta više vitamina F nego riblje ulje, 5 puta više vitamina E nego maslinovo ulje. Kedrovo ulje je bogat izvor vitamina A,D,E i B grupe (B1,B2,B3). Ulje kedrovog oraha ima visok sadržaj proteina i do 44 %, tj. oko 12 puta više nego u pilećem mesu. Ulje ima širok spektar medicinskih svojstava i  odlična je kozmetička supstanca. Može povoljno da deluje na ublažavanje tegoba kod čira na želucu i bolesti digestivnog sistema. Takođe upotreba ovog ulja poboljšava fizičko i mentalno zdravlje, povoljno utiče I na normalizovanje povišenog krvnog pritiska, na  regeneraciju hrskavice i koštanog tkiva.




Kedrovo drvo su asirci koristili kao materijal za izgradnju svojih brodova. Brodove od kedra su kasnije gradili Feničani kao i car Solomon, koji je i Jerusalimski Hram ali i svoj carski dvorac napravio od kedra, a za kedrovo drvo je morao da da dvadeset gradova. Nojev kovčeg je takođe sagrađen od kedrovog drveta. Od kedrovog drveta su napravljeni drveni detalji sarkofaga egipatskog faraona Tutankamona (1356 – 1350 g. p. n. e.), a takođe i mnogi predmeti iz njegove grobnice napravljeni su od kedra. Kedrova smola bila je jedan od najvažnijih sastojaka balzama za mumificiranje. Egipatski papirusi su se premazivali kedrovim uljem što je omogućilo njihovoj dugotrajnosti. Keltski druidi su u obredima koristili čašu kedrove smole i to su nazivali čašom života.


Pročitajte više >>                                                           << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар