Translate

недеља, 5. јул 2020.

Antička kuhinja: Mersu - Kolač od urmi i pistaća







1775 g. p. n. e.

Mesopotamijski kolač sa područja države Mari (sadašnja Sirija).

Мari je bio jedan od najznačajnijih gradova-država u drevnoj Mesopotamiji. Nalazio se na zapadnoj obali Eufrata. Grad je bio naseljen još od 5. milenijuma p. n. e. Stanovnici Marija bili su uglavnom Semiti. Uspon je doživeo tokom 3. i 2. milenijuma p. n. e. Grad se nalazio na granici Sumera i Sirije. Ovakav strateški položaj doveo je do brzog uspona grada. Drvna građa iz Sirije koja je dolazila u Sumer morala je proći kroz Mari. Oko 2350. godine p. n. e. grad je razoren verovatno od strane akadskog kralja Sargona. Ponovan uspon Mari je doživeo početkom 19. veka p. n. e., za vreme postojanja amoritskih gradova-država u Mesopotamiji. Kralj Zimri-Lima je došao u sukob sa starovavilonskim carem Hamurabijem. Hamurabi mu je naneo poraz i razorio Mari 1759. godine p. n. e.
U originalnom tekstu prevedenom sa vavilonske tablice nisu navedene tačne mere sastojaka niti način pripreme kolača Mersu, samim tim se ovaj recept možda i drugačije pripremao. Iako nema podataka o tome kako se priprema Mersu, zna se da je on bio mešan u velikim posudama i pripreman od strane kuvara iz grada Mari. Recept za Mersu je rekonstruisan od strane arheologa iz administrativnih izvora koji su zabeleženi na glinenim tablicama. U ovom slučaju se radi o obaveštenju o isporuci namirnica gradu Mari za vreme vladavine kralja Zimri-Lima.

Originalni prevod sa glinene tablice glasi:

120 litara urmi i 10 litara pistacija, za izradu mersu. Obrok kralja, 14. u  mesecu Kiskissu, godine koja je usledila nakon što je kralj Zimri-Lim zauzeo Ašlakka.

Na osnovu ovoga možemo datirati da je ovaj kolač pravljen u periodu oko 1775 g. p. n. e.

Ukoliko propocionalno smanjimo količinu sastojaka u receptu to bi izgledalo ovako:

Sastojci:

500 g suvih urmi, bez koštica
50 + 50 g pistaća, mleveno ili sitno seckanih

Priprema:
Urme staviti u posudu i dodati vodu. Staviti da se kuva na srednjoj temperaturi, povremeno grubo mešajući, kuvati sve dok se ne formira gusta pasta. Prvu količinu pistaća od 50 g samleti ili razbijati na sitnije komadiće. U pastu od urmi dodati pistaće i dobro izmešati. Ostaviti da se ohladi, a zatim od mešavine praviti male kuglice i uvaljati ih u preostalih 50 g mlevenih ili lomljenih pistaća.





Zimri-Lima je bio posladnji kralj države Mari u drevnoj Mesopotamiji. Vladao je od 1775. do 1761. godine p. n. e.  Zimri-Lima je sa vlasti zbacio Jasmah-Adada, sina asirskog kralja Šamši-Adada I. Šamši-Adad je postavio svoga sina na presto Marija, a Zimri-Limu proterao iz države. Nakon smrti Šamši-Adada I, Zimri-Lima je lako preuzeo vlast od njegovog sina. Marijem je vladao oko trinaest godina. Godine 1764. p. n. e. bio je saveznik starovavilonskog cara Hamurabija u njegovom pohodu na moćnu državu Ešnunu. Zimri-Limova palata bila je najveća u tadašnjoj Mesopotamiji. Imao je najmanje osam kćeri koje je udavao za lokalne vladare. Godine 1762. p. n. e. Hamurabi napada državu Mari. Zimri-Lima je poginuo prilikom zauzimanja grada 1759. godine p. n. e. Država se više nije obnovila.


Pročitajte više >>                                                              << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар