Translate

среда, 5. август 2020.

Antička kuhinja: I-ab-se-ga - Maslac





Maslac je odvojena čvrsta masnoća mleka i dobija se od nekuvanog svežeg kajmaka. Bio je veoma koristan jer se mogao dugoročno skladištiti, to je bio odličan način da se produži rok trajanja veoma brzo pokvarljivog mleka. Prvi pokušaji proizvodnje i upotrebe maslaca potiču iz Mesopotamije u periodu oko 8 i 9 vek p. n. e.. Prvi maslac je pravljen od kozijeg i ovčijeg mleka, i ta metoda za proizvodnju se i danas koristi u nekim delovima Afrike i Bliskog istoka. Na akadskom jeziku se maslac zvao i-nun.

Sastojci:
1 l svežeg kozijeg ili ovčijeg mleka
1/2 kašike soli

Priprema:
Ostaviti mleko u plitkoj posudi da odstoji preko noći na hladnom. Sutradan pokupite kajmak i sipajte ga u posudu i energično mešajte dok ne vidite da se maslac odvaja u grumenju po zidovima posude.
Ocediti surutku koja se stvorila. Posudu napuniti vodom, pa nastavite sa mućenjem. Ocediti vodu i ponovo je doliti. Ovu proceduru ponovite nekoliko puta, kako bi mogli da ocedite surutku i kako bi vam ostao samo čisti maslac. Sakupiti oceđeni maslac u loptu i ponovo ga iscediti i posoliti. Čuvati na hladnom mestu.





Maslac je prirodan proizvod, dobijen izdvajanjem mlečne masti iz svežeg mleka.
Prvi pokušaji proizvodnje i upotrebe maslaca potiču iz Mesopotamije u periodu oko 8 i 9 vek p. n. e.. Prvi maslac je pravljen od kozijeg i ovčijeg mleka, i ta metoda za proizvodnju se i danas koristi u nekim delovima Afrike i Bliskog istoka. Maslac je bio veoma cenjen od strane Vikinga i Kelta (severna Evropa), zbog čega su ga Rimljani i Grci smatrali varvarskim proizvodom i nisu ga koristili u svojoj ishrani. Plinije u svojoj "Istoriji prirode" ističe maslac kao "najdelikatniju namirnicu među varvarskim narodima" opisujući njegova lekovita svojstva.
U Indiji je čist maslac, poznatiji kao "tečno zlato", simbol čistote, sreće, moći i bogatstva i prinosi se bogovima (posebno bogu Agniju, hinduističkom bogu vatre). Po Ajurvedi, maslac je hrana koja podstiče čišćenje, uspostavlja unutrašnji mir i doprinosi sveopštem zdravlju organizma.


 Pročitajte više >>                                                          << Vratite nazad


1 коментар: