Translate

среда, 15. август 2018.

Antičko vino: Mulsum - Slatko vino




Tradicionalno rimsko piće IV.vek.p.n.e.

Recept za Mulsum bio je prilično jednostavan i nije zahtevao kuvanje. U kasnijem periodu stvaranja rimskog carstva je bilo više recepata koji su uključivali određene začine i dugotrajan proces fermentacije. Ali osnovni i najpopularniji Mulsum sadrži samo tri sastojka; vino, vodu i med.
Mulsum je bio popularno vino iz vremena Rimske republike ali i kasnije, posebno među Vizigotima. Jedinstveni recept za pripremu ovoga zaslađenog vina je napisao Kolumela u svom delu De Re Rustica. Etimologija ovoga imena dolazi od latinske reči mulcere, što znači "da miluje".
Uglavnom se služilo uz toplo predjelo Promulsis, za vreme večere koji je bio glavni obrok.





Mulsum optimum sic facies

Originalni tekst:
Mustum lixivum de lacu statim tollito. Hoc autem erit, quod destillaverit, antequam nimium calcetur uva; sed de arbustivo genere, quod sicco die legeris, id facito. Conicies in urnam musti mellis optimi pondo X et diligenter permixtum recondes in lagonam eamque protinus gypsabis iubebisque in tabulatum poni. Si plus volueris facere, pro portione, qua supra, mel adicies; post vicensimum et alterum diem lagonam aperire oportebit et in aliud vas mustum eliquatum oblinire atque in fumum reponere.

Prevod:
Iz posude za novo vino uzeti mošt. To uraditi, pre nego što previše grožđa preraste podupirače; ali od roda, koji je ubran na suvi dan, dobro ste pročitali, to može da potraje. Sipati u urnu 10 libri najboljeg meda u urnu mošta i nakon što ih pažljivo pomešaš, staviti mošt u bocu i odmah je zatvoriti čepom od gipsa i staviti na suvo. Ako želite da napravite više, u istoj proporciji, kao što je već pomenuto, dodatćete med; tako da će biti potrebno da otvorite bocu nakon postizanja (fermentisanja) svog dvadesetog dana, zatim treba staviti u drugu posudu, zapečatiti gipsom, a zatim staviti gde će dim dospeti.

Nije sasvim jasno zašto Columella misli da je dim dobar za medovinu odnosno mulsum. Možda je to bio način da mu se da neki poseban ukus.

1 libra pondo – 328,9 g
1 urna - 13 litara - Urna je bila i reč za veliku posudu za skladištenje, kao i jedinica tekuće mere.

Izvorni recept  koji je napisao Kolumela za mulsum sa proporcionalno manjim količinama.

Sastojci:
pola čaše meda
1 l polusuvog belog vina
voda

Priprema:
Dodati pola čaše meda u bocu polusuvog belog vina. Čuvati na vrlo hladnom mestu i izvaditi ga neposredno pre služenja kako bi se osigurao hladan i prijatan ukus. Vodu dodati ukoliko je vino previše slatko, mada i sama kultura ispijanja vina je nalagala da se vino razblaži sa vodom. Smatralo se da je vrlo nerimski piti vino koje nije razređeno ili dorađeno. Čisto vino pili su varvari koji nisu znali ceniti vino i hteli su se što pre opiti.

Lucius Junius Moderatus Columella (4 g.p.n.e.–70 g.n.e.)
De Re Rustica






U kasnijem periodu rimskog carstva recept je preživeo transformaciju.

Sastojci:
200 ml meda
1 l belog vina
voda

Priprema:
Med prokuvati sa 200 ml polusuvog belog vina. Kada se ohladi dodati ostatak vina. Vodu dodati ukoliko je vino previše slatko, mada i sama kultura ispijanja vina je nalagala da se vino razblaži sa vodom. Smatralo se da je vrlo nerimski piti vino koje nije razređeno ili dorađeno. Čisto vino pili su varvari koji nisu znali ceniti vino i hteli su se što pre opiti.

U antičkom dobu, većina proizvedenih vina je bila pomalo gorka, jer divlje grožđe nije bilo slatko kao i hibridno grožđe koje se danas koristi. Da bi smanjili gorčinu, Rimljani su vino mešali sa medom. Takođe su ga razblaživali sa dva dela vode kako bi vino postalo prihvatljivije za redovnu potrošnju. Rezultat je bio slatko i osvežavajuće piće sa vrlo malo procenta sadržaja alkohola.
Vino se za vreme banketa nalazilo u velikim posudama - kraterima. Voda koja se dodavala mogla je biti ohlađena, a koristio se i sneg. Frazu "in vino veritas"- u vinu je istina, skovao je Plinije Stariji, koji je poginuo prilikom erupcije Vezuva koja je uništila Pompeju i Herkulanum.
Rimljani su voleli i topla pića. Tako se u tricliniju-trpezariji, ponekad nalazio i neki od izuma koji su vino držali toplim. Postojali su posebno dizajnirani grejači za vino i samovari. Vino se pilo iz metalnih, staklenih i keramičkih čaša različitih oblika.


Pročitajte više >>                                                                    << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар