Kulinarstvo kroz vekove

Antička mesopotamska kuhinja

Antička egipatska kuhinja

Antička feničanska kuhinja

Antička persijska kuhinja

Antička grčka kuhinja

Antička jevrejska kuhinja

Antička rimska kuhinja

Alkohol kroz vekove

Literatura

субота, 21. јун 2025.

Antička kuhinja: Loz-e-badam - Kolač od badema i šafrana





Loz je još jedna poznata poslastica iz Jazda, podseća na baklavu, ali se pravi bez testa. Grad je poznat po svojim slatkišima i pecivima kao i poslastičarnicama ali i po brojnim istorijskim lokalitetima. Slatkiši u Jazdu dolaze u širokom spektru raznolikosti. Jazd može da zadovolji svaku vašu želju ako tražite slatku poslasticu. Jedini slatkiš koje se ističe je Loz. Jazdi Loz možemo pronaći u raznim bojama i ukusima, uključujući kokos, badem, pistaće i šafran. Ovo je desert napravljen od bademovog brašna, šafrana, šećera i kardamoma, napravljen je od sastojaka koji simbolizuju udobnost i eleganciju. Loz se seče u oblike romba i ređa na zelenom tanjiru, loz znači "romb". Ovaj ukusni desert se posluživao tokom persijske Nove godine Noruz ili su ga jeli kao slatku poslasticu u bilo koje doba godine. U zavisnosti od podneblja i istorijske distance Loz može imati različite filove. Među najpoznatijima su kokos (Loz-e-nargile), pistaći (Loz-e-peste), badem (takođe poznat kao persijski bademov slatkiš Loz-e-badam) i šafran (Loz-e-Safran). Slatki i lepljivi Loz se tradicionalno služi uz vrući persijski čaj.
Glavni sastojak originalnog persijskog loza je bademovo brašno, aroma i ukus su prožeti šafranom i kardamomom. Kombinacija ovih ukusa stvara harmoničnu mešavinu slatkoće. Persijski šafran, sa svojim prepoznatljivim ukusom i bojom, ključni je sastojak loza. U slanim jelima možete zameniti šafran kurkumom. U desertima, kurkuma nije zamena.

Ova vrsta deserta koji su konzumiralisvi svi društveni slojevi se pravio na sledeći način:

Sastojci:
140 g bademovog brašna
100 g šećera
1/4 kašičice niti šafrana
1/4 kašičice kardamoma u prahu
250 ml vode

Priprema:
Samlejte šafranove niti u prah. Dodajte 2 kašike tople vode. Ostavite sa strane najmanje 20 minuta da šafran dobije boju i aromu iz 2 kašike ključale vode. Nakon toga pomešajte sirup od šafrana sa bademovim brašnom. U srednjoj šerpi pomešajte šećer, vodu i kardamom. Dovedite do ključanja na srednjoj vatri, a zatim kuvajte 7 do 10 minuta ili dok se šećer ne rastvori i sirup se malo ne zgusne. Sklonite sa vatre i dodajte šafran. Zatim postepeno dodajte bademovo brašno u šerpu, jednu šolju po jednu, dobro mešajući posle svakog dodavanja. Smanjite vatru na minimum i mešajte dok ne dobijete konzistenciju mekog i elastičnog testa.
Prebacite loz u posudu za pečenje i ravnomerno pritisnite testo u posudu pomoću ravne lopatice ili poleđine kašike. Pokrijte posudu i stavite u frižider najmanje 5 sati, ili preko noći u hladnoj prostoriji. Nakon toga izvadite loz iz pleha i isecite ga na oblike romba oštrim nožem. Možete ih posuti sitno seckanim blanširanim pistaćima. Poslužite loz uz šolju čaja ili kafe.




Jazd je drevni persijski grad u Iranu i UNESKO ga je prepoznao kao mesto svetske baštine. Jazd je poznat po svojoj istoriji, slatkišima i tradicionalnom arhitektonskom elementu koji se zove „Hvatač vetra“ (bạdgy̰r) i koristi se od davnina do danas.Jazd je takođe poznat po svom zoroastrijskom drevnom hramu vatre, Kanat - qnạt - podzemni kanali za transport vode od bunara do površine za navodnjavanje i piće, Jahčal - y̰kẖcẖạl - jah što znači led i čaal što znači jama, je drevna vrsta isparavajućeg hladnjaka, koji se koristio za stvaranje leda zimi i njegovo skladištenje leti.
Persijanci su imali snažan osećaj pripadnosti zajednici i nacionalne svesti tako da se to odrazilo i na način obedovanja. Mnogi obroci su bili javni i od društvenog značaja. Dužnost svakog stanovnika je da sledi čuvenu persijsku izreku: "Mehman habib-e hodast",što znači "Gost je Bogu prijatelj". Kada gost, očekivan ili ne, uđe u persijski dom, prema njemu se postupa s najvećom ljubaznošću i gostoljubivošću. Koliko god skromne prihode imali, domaćini gostima nude najbolju hranu i smeštaj.


Pročitajte više >>                                           << Vratite nazad

 

Нема коментара:

Постави коментар