Kulinarstvo kroz vekove

Antička mesopotamska kuhinja

Antička egipatska kuhinja

Antička feničanska kuhinja

Antička persijska kuhinja

Antička grčka kuhinja

Antička jevrejska kuhinja

Antička rimska kuhinja

Alkohol kroz vekove

Literatura

уторак, 25. јул 2017.

Antička kuhinja: Ius in copadiis - Sos za kotlete




Originalni tekst:
Ius in copadiis: piper, ligusticum, careum, mentam, nardostachyum, folium, ovi vitellum, mel, mulsam, acetum, liquamen et oleum. Agitabis satureia et porro, amulabis.

Prevod:
Ius in copadiis: biber, selen, kim, menta, lišće narda, list lovora, žumanac, med, mulsum, sirće, liquamen i ulje. Promešajte sa čubrom i prazilukom i vezati sa skrobom.

Sastojci:
3 tvrdo kuvana jaja, žumanca
1 kašičica mlevenog crnog bibera
1 kašika selena, sitno seckano
1 kašičica kima
1 kašika nane, sitno seckano
1 kašika lišća narda, sitno seckano
1 praziluk, sitno seckan
1 kašičica čubra
1 kašičica meda
100 ml mulsuma
1 kašika vinskog sirćeta
100 ml maslinovog ulja
2 kašike liquamena
1 lovorov list, izmrvljen
1 kašičica pšeničnog skroba

Priprema:
Pomešati ispasirana žumanca sa svim ostalim sastojcima i kuvati 15 minuta na slaboj vatri. Sos servirati uz kuvane ili pečene kotlete.

De re coquinaria
Marcus Gavius Apicius





Nard (lat. Nardostachys jatamansi) – aromatična biljka s malim lišćem i crveno-ljubičastim cvetovima. Često se koristi u uljima za aromaterapiju. Nard je biljka koja raste na području Nepala, Indije i okolnih područja na visini od 3000 do 5000 metara. Eterično ulje narda ima izrazito smirujući efekat pa se koristi kod nervoze i tahikardija uzrokovanih stresom. Stimuliše vensku cirkulaciju pa pomaže i kod proširenih vena i hemoroida. Deluje protivupalno, koristi se kod svih kožnih upalnih bolesti, a posebno je dobar kod psorijaze.





Prvi zapisi o upotrebi narda u medicini sežu u doba od 1000 godina pre Hrista na području Indije. Kasnije se spominje u svim važnijim religijskim knjigama. U Bibliji se navodi kao aromatična i vrlo skupa biljka. Na području Judeje se koristila se za pripremu skupih mirišljavih masti, a u knjigama Novog zaveta nalaze se zapisi o primeni narda kod nervoznih stanja. Nekoliko dana prije Isusove smrti Lazarova sestra Marija "došla je...s alabastrenom bočicom skupocenog mirisnog ulja, pravog narda" i izlila ga na Isusa (Marko 14:3-5; Matej 26:6, 7; Ivan 12:3-5). Marko i Ivan u svojim izveštajima spominju da je to ulje vredilo 300 denariusa — kolika je otprilike bila godišnja zarada nadničara. Pomadom od narda je Marija Magdalena pomazala Isusu noge. Avicena ga navodi kao snažan lek za srčane tegobe, a u antičkom Rimu se koristio za izradu vrlo cenjenih i skupih parfema.
Kad je 1922. g. otkrivena Tutankamonova grobnica između ostalih dragocenosti pronađenih u njoj je bila i raskošno izrezbarena posuda od alabastera u kojoj se nalazila mirisna pomada. Analiza sprovedena 1926. g. je pokazala da Tutankamonov parfem sadrži "neutralnu masnoću životinjskog porekla i smolu ili balsam". Tada se ništa preciznije nije moglo reći. Danas se smatra da je glavni sastojak preparata koji bi se u naše vreme nazivao krutim parfemom, bio redak i skup nard. Bila je sastojak i čuvene egipatske formule Kyphi i prevlađujuća komponenta u svetim kadovima korištenim u svetilištima mnogih drevnih kultura.


Pročitajte više >>                                                                   << Vratite nazad


Нема коментара:

Постави коментар